menu

Dziedzictwo narodowe sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie

Innowacja pedagogiczna "Kreatywny geograf artysta w świecie natury i sztuki.

W ramach innowacji pedagogicznej " Kreatywny geograf artysta w świecie natury i sztuki" wiosną 2022 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Głównym jej celem było zwiedzanie zbiorów muzealnych i galerii malarstwa oraz warszawskiej Starówki należącej do dziedzictwa narodowego ale też eksperymenty naukowe w Centrum Nauki Kopernik i ekscytująca zabawa w Escape room. Uczestnikami wyprawy byli uczniowie klasy 6a, 5b oraz kół kreatywnych: "Szczęśliwi malarze" i "Radośni plastycy" z nauczycielami: Urszulą Jankowską, Elżbietą Białczak i Ewą Rostkowską.
 
Najpierw wstąpiliśmy do świątyni sztuki- Muzeum Narodowego w Warszawie. Byliśmy oszołomieni bogactwem zbiorów muzealnych i olśniewającym pięknem dzieł sztuki a były tam same oryginały! Widzieliśmy też kilka kopii obrazów na sztalugach malowanych przez młodych artystów, wiernie z oryginałami.
Uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych: "Co mówią obrazy?" i "Warszawa- miasto historii, legend i ludzi". Nauczyliśmy się analizy dzieł sztuki pod kątem treści, formy, znaczeń i symboli. Odkrywając tajemnice obrazów poznaliśmy tradycyjne gatunki malarskie, takie jak portret, pejzaż, malarstwo rodzajowe, historyczne, mitologiczne , czy martwa natura oraz abstrakcja. Poznaliśmy historię i zabytki Warszawy, naszej stolicy. Podziwialiśmy Warszawę uwieńczoną na obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Dowiedzieliśmy się, że widoki Warszawy malowane przez Canaletta z fotograficzna dokładnością posłużyły jako dokument do powojennej odbudowy zniszczonych zabytków Warszawy. Zobaczyliśmy na obrazach jak stolica zmieniała się przez wieki i czym zajmowali się dawni mieszkańcy.

Zwiedziliśmy galerię malarstwa polskiego i europejskiego obfitą w arcydzieła mistrzów polskich i znanych europejczyków. Najbardziej zadziwił nas obraz największy i znany Polakom- "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Wizja bitwy widziana oczami wyobraźni mistrza Jana jest fascynująca! Godne podziwu są postacie historyczne namalowane z doskonałym  kunsztem malarskim, ubrane w stroje i zbroje z dawnej epoki.Zarówno początek pracy nad obrazem oraz zakończenie obwieścił Dzwon Zygmunta, który można usłyszeć tylko podczas ważnych wydarzeń.

Podobały nam się wszystkie obrazy ale cieszyliśmy się, gdy udało nam się samodzielnie rozpoznać tytuł i autora, choćby dlatego, że reprodukcje obrazów wiszą w naszej pracowni. Oto one: "Dziwny ogród J. Mehoffera", "Macierzyństwo" i "Dziewczynka gasząca świecę" S. Wyspiańskiego, "Ziemia F. Ruszczyca", "W altanie" A. Gierymskiego, " Opuszczona plebania" Adama Chmielowskiego- świętego Brata Alberta i inne. Wśród wielu pejzaży polskich rozpoznaliśmy charakterystyczne cechy poszczególnych typów krajobrazów Polski.

To była ciekawa podróż do przeszłości. Oglądaliśmy portrety króla Stanisława Augusta, Napoleona, autoportrety malarzy: Matejki, Wyspiańskiego, Michałowskiego i wielu innych artystów. Spotkanie z wielką sztuką na żywo i  bezpośredni kontakt z dziełami jest bezcenny. Obrazy, rzeźby i przedmioty rzemiosła artystycznego przemówiły do nas.Opowiedziały o ludziach, historii, wydarzeniach, miejscach. Malarze uchwycili na obrazach zachwyt nad pięknem przyrody i świata, który nam się udzielił. Głęboko wzruszeni, zauroczeni i szczęśliwi opuszczaliśmy sale muzealne nastrojeni nastrojami obrazów. Byliśmy dumni, wdzięczni i pełni podziwu dla dokonań artystycznych naszych utalentowanych przodków. Chcemy tu wrócić!

Podziwialiśmy też zabytkowe Stare Miasto w Warszawie, które w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Szukaliśmy budowli architektonicznych, które widzieliśmy na obrazach malarskich- wedutach. Najdłużej zatrzymaliśmy się na Placu Zamkowym, aby obejrzeć Zamek Królewski w Warszawie ze wszystkich stron.
Zabytki, dzieła sztuki stanowią ważną część polskiego i europejskiego dziedzictwa. Świadczą o naszych korzeniach  i tożsamości narodowej. Byliśmy i jesteśmy Polakami , Europejczykami a także obywatelami świata. Świadczą o tym te wszystkie fascynujące dzieła sztuki stworzone przez naszych rodaków- artystów, będące świadectwem potęgi Polski w minionych epokach, które kształtują tożsamość narodową i budują poczucie więzi narodowej. Zatem nasza wycieczka to nie tylko lekcja historii powszechnej i sztuki ale też lekcja patriotyzmu i zawodoznawstwa. Uwrażliwieni na piękno sztuki rozbudziliśmy lub poszerzyliśmy zainteresowania sztuką i twórczością plastyczną. Bagaż wspomnień zabieramy ze sobą.

Autorzy innowacji: Urszula Jankowska- nauczyciel geografii, Elżbieta Białczak- nauczyciel plastyki, Autorka części fotografii- Ewa Rostkowska

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w “Domu zagadek” czyli ekscytująca zabawa w tzw. Escape Room. Tutaj w tematycznych pokojach o tajemniczo brzmiących nazwach, np. “Poza światem”, “P@ssword”,“ “Pegazus”, “Polana” , “Podróż”, rozwiązywaliśmy według wskazówek różnego typu zagadki, których rozwiązanie umożliwiało osiągnięcie celu gry czyli wydostania się z pokoju w ciągu 60 minut. Podczas zabawy doskonaliliśmy umiejętność współpracy, kreatywność, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie i kojarzenie faktów. Pobyt w “Domu zagadek” dostarczył nam mnóstwa przyjemności i emocji, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji podczas naszej wycieczki.

Ochoczo udaliśmy się do prawdziwego raju dla miłośników nauki czyli Centrum Nauki Kopernik, którego głównym celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. W tym rozległym obiekcie poczuliśmy się jak prawdziwi odkrywcy i badacze, gdyż mogliśmy samodzielnie eksperymentować przy stacjach doświadczalnych poświęconych różnym zjawiskom zachodzącym w przyrodzie oraz dotyczących człowieka i jego poznawania świata poprzez zmysły. Dużo radości dała nam obserwacja ruchów powietrza i zabawa z tańcem chusty w podmuchach sztucznego wiatru. Bardzo ciekawa było możliwość obserwacji własnego szkieletu kostnego podczas jazdy na rowerze. Naszą ciekawość wzbudziły także eksperymenty dotyczące rozszczepiania światła oraz uzyskiwania barw pochodnych po zmieszaniu barw podstawowych. Wielu z nas poruszyło oglądanie mikroświata, np. rozwielitek pod mikroskopem. W “Koperniku” mieliśmy także możliwość obejrzenia wystawy „Przyszłość jest dziś”, która prezentuje rozwiązania technologiczne z bliskiej przyszłości.

Dzięki pobytowi w tym niezwykłym obiekcie przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Szkoda tylko, że czas w tym niesamowitym ośrodku nauki minął nam nieubłaganie szybko.Po pełnej wrażeń wycieczce wróciliśmy do domu zadowoleni i wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiedzę ze świata nauki i sztuki.

Opracowały: U. Jankowska, E. Białczak.



  • edumartix